UA-85885225-1

      Flavocard
      Suplement diety z ziaren kakaowca
      z oświadczeniem zdrowotnym

Czekolada a zdrowie kobiet w ciąży

W oparciu o dostępne piśmiennictwo można stwierdzić, że produkty zawierające proszek kakaowy, głównie czekolada, mogą korzystnie pływać na zdrowie kobiet w ciąży. Opisane wcześniej składniki: flawanole, magnez teobromina oraz, w niektórych przypadkach, czekolada jako źródło kalorii, mogą być cennym uzupełnieniem diety w tym w tym wymagającym szczególnym uwagi stanie (1). Dięki obiecującym  wstępnym badaniom możemy z nadzieją czekać na ostateczne wnioski (2).

Omówienie wybranych badań
W badaniu Mogollon i wsp., 44 zdrowe kobiety w ciąży przez 12 tygodni przyjmowały czekoladę bogatą lub ubogą w fawanole (Barry Callebaut) w pojedynczej 40-gramowej porcji: 0, 60, 120 lub 180 min przed badaniem lub przez 6 i 12 tygodni w porcji 20 g/dzień w badaniu z randomizacją. Wykazano znaczny wzrost epikatechin 180 min po spożyciu 40 g czekolady bogatej w fawanole w porównaniu z czekoladą ubogą w flawanole. Ponadto zaobserwowano wzrost zawartości threobrominy po 180 min i 12 tygodniach u osób, które spożywały czekoladę. Nie zaobserwowani zmian w dylatacji związanej z przepływem (FMD), ciśnieniu krwi oraz funkcjach śródbłonka (3). Niezbyt obiecujące wyniki z cytowanego wyżej badania nie zniechęciły jednak do dalszych poszukiwań podsumowanych w pracy przeglądowej Brillo i Renzo, wykazującej korzystny wpływ spożywania czekolady na zdrowie kobiet w ciąży (1).

Pismiennictwo
 (1) Brillo E, Di Renzo GC. Chocolate and Other Cocoa Products: Effects on Human Reproduction and Pregnancy. J Agric Food Chem 2015. DOI: 10.1021/acs.jafc.5b01045. (2) Watson R, Preedy VR, Zibadi S. Chocolate in Health and Nutrition. Humana Press; 2013. (3) Mogollon JA, Bujold E, Lemieux S, Bourdages M, Blanchet C, Bazinet L, et al. Blood pressure and endothelial function in healthy, pregnant women after acute and daily consumption of flavanol-rich chocolate: a pilot, randomized controlled trial. Nutr J 2013;12:41:4-13.
Copyright Nazwa.pl